Jak przygotować się do rowerowej wyprawy ?

Badania pokazują, że jazda na rowerze przynosi zaskakujące rezultaty. Codzienne  praktykowanie tej dyscypliny przyczynia się nie tylko do poprawy kondycji i wyrzeźbienia mięśni nóg, ale również ogranicza rozwój wielu chorób układu krążenia. Z tego powodu, tak wiele osób, coraz częściej wybiera rowerowe wyprawy jako sposób spędzenia wolnego czasu. Ale tak właściwie, to w jaki sposób odpowiednio przygotować się do jazdy? Co warto zabrać ze sobą w podróż?

Sprawdzenie stanu technicznego

Wyprawy rowerowe staną się bezpieczniejsze, gdy przed wyruszeniem w podróż, sprawdzimy stan techniczny naszego sprzętu. Podczas jazdy najważniejszy jest komfort, dlatego przygotowania warto zacząć od prawidłowego ustawienia siodełka. Siedzenie powinno być odpowiednio dostosowane do naszego wzrostu, ponieważ to właśnie na nim spoczywa ciężar ciała. Niezbędne jest sprawdzenie stanu technicznego hamulców, do czego przydać się może suwmiarka, za pomocą której zweryfikujemy poziom zużycia klocków. Warto również zadbać o prawidłowe oświetlenie i odblaski, ponieważ nocą stajemy się mniej widoczni dla kierowców samochodów, co może spowodować niechcianą kolizję. Bardzo ważne jest także sprawdzenie stanu technicznego kół, do czego niezbędna może okazać się pompka z manometrem, która pozwoli sprawdzić ciśnienie w oponach rowerowych. Tak przygotowany sprzęt na pewno zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Akcesoria

Wybierając się w podróż warto zabrać ze sobą małą przekąskę w postaci batonika, który doda energii i siły na pokonywanie kolejnego etapu trasy. Niezbędne jest także odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie małej butelki z wodą albo zdrowego, owocowego koktajlu. Przed wyruszeniem warto sprawdzić pogodę, aby uniknąć niespodziewanego spotkania z burzą. Dobrym sposobem może okazać się wzięcie płaszcza przeciwdeszczowego, który zapewni nam komfort jazdy podczas nieoczekiwanej zmiany warunków atmosferycznych. Takie wyposażenie sprawi, że podróże staną się jeszcze większą przyjemnością.

Jak widać, odpowiednie przygotowanie jest kluczem do bezpiecznej i komfortowej jazdy, dlatego przed rozpoczęciem wycieczki warto o nie zadbać.