Kupujemy kask na rower

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze ma fakt posiadania na głowie rowerowego kasku: https://sprint-rowery.pl/odziez-i-obuwie/kaski-rowerowe. Nie tylko jest on w stanie ochronić głowę przed uderzeniem, lecz również może on ocalić życie. Jak się jednak okazuje, świadomość potrzeby noszenia kasku nie idzie wcale w parze z wiedzą na temat tego, jak wybrać kask rowerowy. O czym zatem trzeba wiedzieć, gdy dokonuje się w sklepie takiego wyboru?

Jak poprawnie wybrać rodzaj kasku rowerowego?

Podstawową sprawą podczas wybierania kasku rowerowego jest to, aby dobrze dobrać jego typ do swoich potrzeb. Jak się bowiem okazuje, nie ma na rynku jednego modelu kasku, lecz jest ich naprawdę wiele najróżniejszych wersji. Jak można łatwo zauważyć ich kształt, konstrukcja oraz to, w jaki sposób chronią one głowę przed zagrożeniem, wynika wprost z tego, do jakiego rodzaju roweru są one dostosowane. Inny kask używany jest do rekreacyjnej jazdy po mieście, inny do roweru kolarskiego, a jeszcze inny, gdy jeździ się po nierównym terenie na rowerze górskim. Z tego też powodu konkretnie trzeba określić podczas zakupu to, jakiego typu kask się potrzebuje.

Jak dobrać rozmiar kasku?

Kolejną bardzo ważną sprawą podczas wybierania nowego kasku rowerowego jest wybranie jego rozmiaru oraz pasków regulacyjnych pozwalających przymocować kask. Z jakiego powodu jest to tak ważne?

Rozmiar kasku, a także jego dobre mocowanie ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o poprawne założenie kasku na głowie. Jeśli bowiem kupi się model za ciasny lub też za luźny podczas wypadku może się on niebezpiecznie przesunąć, co narazić może głowę na większe obrażenia. Jedynie dobrze dobrany kask z dobrym mocowaniem jest w stanie zapewnić jego stabilną pozycję w każdych warunkach.

Jak dobrać kask? Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, aby go po prostu przymierzyć. Ta czynność pozwoli dobrać najlepiej pasujący kask do głowy. Co więcej, trzeba również zwrócić uwagę na mocowanie kasku, które pozwoli lepiej go dopasować do głowy. Dobrze jest także sprawdzić, jak jest ono solidne, np. pociągając paski mocniej i sprawdzając, czy odpowiednio dobrze się trzymają.

Dodatkowe przydatne cechy kasku rowerowego

Na koniec podczas kupowania kasku rowerowego warto dla odmiany zadbać o to, aby było nam w nim zwyczajnie wygodnie. Bezpieczeństwo i stabilność pozycji jest ważna, lecz to, jak komfortowo będzie się w danym kasku rowerzysta czuł, również jest istotne.

Podstawową kwestią jest tu rzecz jasna to, czy kask będzie miał otwory wentylacyjne. W słabej jakości modelu takich otworów nie ma, co powoduje, że w lecie, gdy pojawia się wysoka temperatura i silne nasłonecznienie, dochodzi do intensywnego pocenia się głowy, co może doprowadzać nawet do jej przegrzewania. Co również ważne, poleca się wybranie takiego kasku, który będzie miał w środku umieszczoną dobrej klasy wyściółkę, dzięki czemu uda się zabezpieczyć głowę przed nieprzyjemnymi otarciami. Nie tylko podczas wypadku, lecz również podczas zwykłej codziennej jazdy.