Jak odpowiednio dbać o tarcze hamulcowe rowerowe?

Sprawny rower to podstawa dla każdego kolarza, który nie chce stwarzać na trasie zagrożenia dla siebie i innych. Tak jak zakłada się kask by chronić głowę, tak samo powinno dbać się o konserwację wszystkich elementów roweru, co pozwoli na maksymalnie bezproblemową jazdę po każdej drodze.

Dlaczego należy szczególną uwagę poświęcić rowerowym tarczom hamulcowym?

Posiadacze rowerów z hamulcami tarczowymi to przeważnie zapaleni kolarze wybierający różnorodne, nie zawsze najłatwiejsze trasy. Niezależnie od tego czy ich bicykle są wyposażone w hamulce tarczowe mechaniczne czy hydrauliczne, to chcą mieć pewność, że mechanizm nie zawiedzie ich podczas żadnej wyprawy.
Przy zaletach, takich jak wysoka trwałość oraz odporność na złe warunki pogodowe, wodę i błoto, hamulce tarczowe mają tę wadę, że bardzo trudno naprawić je samodzielnie i bez odpowiednich narzędzi. Dlatego tak ważne jest, aby tarcze hamulcowe (https://www.dobrerowery.pl/tarcze-hamulcowe) rowerowe były w najwyższym stopniu sprawne, co zapewni między innymi odpowiednia konserwacja.

Jak odpowiednio dbać o rowerowe tarcze hamulcowe?

Kupując dobre jakościowo hamulce znanych marek, powinniśmy się liczyć z sporym kosztem. W ostatecznym rozrachunku, może wyjść to jednak taniej niż częstsza wymiana tego elementu.
Dlatego też należy dbać o to by na tarczach i klockach hamulcowych nie zalegał brud i błoto. Warto wyczyścić rower zaraz po powrocie do domu, aby zanieczyszczenia nie zdążyły zaschnąć. Również używanie jednorazowych rękawiczek i środków dedykowanych do tarcz pozwoli przedłużyć ich żywotność.
Jeśli właściciel sam nie czuje się na siłach, aby kilka razy w roku dobrze zakonserwować cały mechanizm, warto by powierzył rower profesjonalistom z dobrego serwisu rowerowego.