Klocki hamulcowe do roweru. Żywiczne, półmetaliczne czy metaliczne?

Klocki stosowane w hamulcach tarczowych dzieli się na trzy kategorie w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. To klocki żywiczne, półmetaliczne oraz metaliczne. Co warto wybrać do swojego roweru?

Klocki hamulcowe żywiczne
Takie klocki nazywane są także organicznymi. Ich głównym składnikiem jest żywica, do której dodaje się także opiłki metali dla większej skuteczności hamowania.

Są to skuteczne klocki hamulcowe do roweru, które dają dobre czucie hamulca, a także nie powodują szybkiego zużycia tarcz hamulcowych. Są jednak mniej skuteczne od kloców półmetalicznych i metalicznych, dlatego nie są polecane do ekstremalnej jazdy, gdzie niezawodne hamulce są niezbędne.

Klocki hamulcowe półmetaliczne
W tym przypadku stosuje się mieszankę metali oraz innych składników. Stanowią one połączenie zalet kloców żywicznych oraz metalicznych.

Wśród atutów takich klocków hamulcowych (https://www.dobrerowery.pl/klocki-hamulcowe-rowerowe) do roweru wyróżnia się ich trwałość, wysoką skuteczność hamowania, także przy wyższych temperaturach klocka, dobre dopasowanie.

Klocki hamulcowe metaliczne
W tym przypadku okładziny są wykonane z metali. Producenci stosują różne rodzaje mieszanek.

Takie klocki są najbardziej skuteczne i przy tym najtrwalsze, dlatego mogą zapewnić maksymalną skuteczność hamowania także przy długich, ekstremalnych zjazdach. Mogą niszczyć tarcze hamulcowe niższej jakości. Mają także najwyższą cenę z powyższych typów klocków do hamulców tarczowych.