Jak wybrać rower górski do miasta?

Jak każdy rowerzysta doskonale wie, miasto to dość niebezpieczne miejsce do jeżdżenia na rowerze. Z drugiej jednak strony rower jest w mieście rewelacyjnym środkiem transportu, który pozwala szybko i wygodnie pokonywać duże odległości. Jak się okazuje, jednym z najpopularniejszych rowerów do miast jest wersja górska – https://sprint-rowery.pl/rowery-gorskie. Z jakiego powodu cieszy się ona tak dużą popularnością, a także jak się ją powinno wybierać?

Z jakiego powodu rower górski jest popularny w mieście?

Wielu osobom rower górski może się wydawać dziwnym wyborem do jeżdżenia po mieście. Mowa jest w końcu o rowerze, który każdym swoim elementem przystosowany jest do jazdy w trudnym terenie. Szczególnie wyróżniają się tu jego terenowe koła, lecz także ilość biegów, mocne hamulce czy też nawet amortyzatory. Z jakiego więc powodu taki rower będzie dobrym wyborem do jeżdżenia nim po mieście?

Jak się okazuje, miasto może być równie trudnym miejscem do jeżdżenia rowerem, co sypkie pagórki. W mieście ma się do czynienia z nierówną, często wyboistą nawierzchnią, dużymi podjazdami, a także z dynamicznym ruchem. Sprawia to, że dobre hamulce, amortyzatory, a także duże, terenowe koła, w warunkach miejskich sprawdzą się idealnie.

Jak wybrać rower górski do jazdy po mieście?

Jeśli chce się mieć naprawdę dobry rower, który będzie wykorzystywany w warunkach miejskich, należy zwrócić uwagę na kilka jego newralgicznych elementów. Od czego więc należy zacząć?

Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, aby rower był przystosowany do płci rowerzysty. W zależności od tego, czy będzie to rower damski, czy też męski, różnić się on będzie ramą, lecz także szerokością kierownicy i siodełka. Warto o tym pamiętać, ponieważ wybranie nieodpowiedniego dla siebie modelu znacznie pogorszy przyjemność z jazdy.

Kolejnym ważnym elementem jest to, jakiej wielkości będą koła w rowerze górskim. W tym wypadku pokusić się można o nieco większy model, ponieważ będzie się dzięki temu można rozpędzać do większych prędkości, a także rower będzie znacznie stabilniejszy.

Bardzo ważną sprawą podczas wybierania roweru górskiego do miasta, jest zwrócenie uwagi na jego hamulce. Tańsze modele wyposażone są w wersje zaciskowe, które nie da się ukryć, nie charakteryzują się dość dobrą skutecznością hamowania. Dobrym pomysłem będzie dopłacenie nieco więcej do hamulców tarczowych, które sprawdzają się w warunkach miejski naprawdę rewelacyjnie.

Dodatkowe miejskie wyposażenie

Podczas kupowania roweru górskiego do miast pamiętać trzeba o tym, że jest to rower wyspecjalizowany do konkretnych zadań. Sprawia to, że wykorzystywanie go w mieście może wymagać doposażenia w kilka przydatnych elementów. Przykładowo rower górski pozbawiony jest takich standardowych dla miasta dodatków jak błotniki i oświetlenie. Warto mieć oba, ponieważ błotniki umożliwiają jazdę rowerem bezpośrednio po deszczu bez ryzyka ubrudzenia sobie ubrania, a oświetlenie sprawia, że możliwa będzie bezpieczna jazda po zmroku. Innego typu ciekawym dodatkiem do miejskiego roweru jest specjalna sakwa, którą montuje się do ramy roweru. Dzięki niej możliwe będzie schowanie portfela, kluczy do domu czy też np. telefonu komórkowego.