Aby czuć się na nim komfortowo i bezpiecznie oraz odczuwać przyjemność z jazdy, rower musi pasować. Im to jest główny powód, dla którego kobiety powinny wybierać rowery damskie, a mężczyźni męskie.
Jak właściwie usiąść na rowerze?
Komfort i bezpieczeństwo to między innymi wygodna pozycja siedząca. Kobiety z reguły mają proporcjonalnie dłuższe nogi niż mężczyźni, dzięki czemu na „krótszych” rowerach czują się bardziej komfortowo. „Krótszy” rower oznacza, że górna rura na ramie nie jest tak długa. Skośna rama daje kobietom ogromne poczucie bezpieczeństwa, gdy niespodziewanie muszą się zatrzymać lub zeskoczyć z roweru. Kobiety nie lubią bardzo pochylać się na rowerze, ponieważ mięśnie ramion są wtedy bardziej obciążone, co powoduje ból szyi. Idealna jest rama zoptymalizowana pod kątem długich dystansów, ponieważ neutralizuje wstrząsy.
Elementy rowerów damskich
Do kobiecych ramion idealnie pasuje niezbyt szeroka kierownica i wąskie uchwyty. Z kolei siodełko powinno być wygodne i niezbyt wąskie, ale takie, które nie powoduje obtarć.
Rowery damskie z „górską przekładnią”
Takie rozwiązanie umożliwia jazdę ze stosunkowo wysoką kadencją nawet na pochyłościach, ponieważ łatwiej zmienia się biegi. Dzięki temu można długo jeździć i nie odczuwać zmęczenia. Tutaj można znaleźć szeroką ofertę takich rowerów.
Jednoślady dostosowane do potrzeb kobiet
Ze względu na swoje cechy wybór roweru damskiego dla kobiety zdecydowanie ma sens. Zasadniczo niektóre rozwiązania zarezerwowane dla damskich rowerów, mogą być idealne również dla mężczyzn, jeżeli im to odpowiada.
Przyjemność z jazdy
Oczywiście ważne jest też to, aby rower się nam podobał, aby działał na zmysły i emanował radością.