Jaki rodzaj roweru wybrać

mężczyzna z rowerem

Nie istnieje rower idealny. Każdy szuka sprzętu dobierając go pod własne preferencje, przewidywany sposób i teren użytkowania. Inny rower polecimy miejskiemu kurierowi w stolicy, inaczej na pytanie jaki rower wybrać odpowie pani w sile wieku, jeżdżąca z mężem rekreacyjnie, na podmiejskie wycieczki. Poniżej przedstawiamy przekrój najpopularniejszych rodzajów rowerów inspirowany artykułem jaki rower kupić w serwisie Zaradnik.

Najpopularniejsze – rower górski, rower miejski

Co ciekawe, najpopularniejsze rodzaje rowerów nazwą sugerują swoje przeznaczenie, a użytkowane są zupełnie odwrotnie.

Rower górski króluje w miastach. Wysoki profil i szerokie opony gwarantują komfortową jazdę po miejskiej dżungli – po krawężnikach, nierównych chodnikach, dziurawej nawierzchni. Są odporne na stuknięcia na schodach, znoszą obijanie łańcuchem pod sklepem.

Paradoksalnie, rowery miejskie, zapewniające wygodną pozycję za kierownicą i miękkie siodełko, często można spotkać na terenach podmiejskich. Komfort podróżowania, wraz z najczęściej zamontowanymi błotnikami i oświetleniem (przez dynamo) doskonale spełnia się podczas wycieczek pod miastem.

Kolejne pozycje w rankingu popularności rowerów

Rower trekkingowy czasem mylony jest z rowerem górskim. Jest on jednak inaczej doposażony oraz wymusza inny kąt nachylenia rowerzysty. Większe i węższe niż w rowerze górskim opony pozwalają na bardziej komfortowe podróżowanie w warunkach miejskich – zwłaszcza po ścieżkach rowerowych. Błotniki czy bagażnik, również mogą znaleźć swoich zwolenników wśród aktualnych użytkowników tzw. „górali”.

Rower szosowy jest z kolei idealnym środkiem do podróżowania po asfalcie. Jeśli nie zraża Cię więc konieczność wytyczenia trasy pod kątem odpowiedniej nawierzchni, warto skorzystać z tego sprawdzonego rodzaju roweru.

Jednoślad nie tylko dla dzieci

Rowerem dedykowanym miłośnikom dobrej zabawy może być BMX. Bicycle Moto Cross, bo tak brzmi rozwinięcie popularnego skrótu, jest jednośladem o niewielkich kołach i braku przełożeń (biegów). Kojarzony jest z wykonywaniem karkołomnych ewolucji, natomiast nawet amatorom tego sportu zapewni niesamowite ilości zabawy w terenie miejskim i taki rower powinni wybrać!