Jaki rower polecany jest dla najmłodszych użytkowników?

Jazda na rowerze to rodzaj aktywności, który pozytywnie oddziałuje na rozwój i zdrowie dzieci. Poza tym, sprawia ona mnóstwo radości. Z tych powodów przygoda z rowerem powinna być rozpoczynana jak najwcześniej. Należy jednak zawsze wybierać rower, który dostosowany jest do wzrostu oraz możliwości maluchów.  

Na co należy zatem zwracać uwagę wybierając rower dla najmłodszych dzieci?

Jak wspomniano powyżej, dzieci powinny rozpoczynać naukę jazdy na rowerze możliwie wcześnie. Oczywiście w tym wypadku należy zwracać uwagę na ich możliwości, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Można jednak przyjąć, że większość dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia potrafi pewnie stać na wyprostowanych nogach oraz samodzielnie chodzić. W ich wypadku polecany jest rower biegowy, który cechuje się niewielkimi rozmiarami oraz stosunkowo prostą konstrukcją. Rowery biegowe nie posiadają typowego układu napędowego, który składa się z łańcucha, pedałów oraz przerzutek. Maluchy w celu skutecznego przemieszczania się korzystają z siły swoich mięśni oraz odpychają się nogami od podłoża. Co ważne, taki sposób poruszania się dzieci nie tylko daje im wiele powodów do radości i zadowolenia, ale również sprzyja nauce samodzielnego przemieszczania się bez pomocy rodziców oraz rozwija umiejętność utrzymywania równowagi. Warto również wspomnieć o tym, że nauka jazdy na tego rodzaju rowerach pomaga w nauce obierania i utrzymywania pożądanego kierunku jazdy. Jazda na rowerze biegowym wzmacnia również siłę mięśni dziecka, które warunkują jego prawidłowy rozwój.   

Jaki wybrać rower dziecięcy?

Rower biegowy powinien być wybierany z należytą uwagą, ponieważ musi być to produkt gwarantujący bezpieczeństwo malucha. Godny polecenia produkt powinien być starannie wykonany z materiałów najwyższej jakości. Poza tym, rowerek odpowiedni dla dzieci powinien być lekki oraz musi on posiadać certyfikaty, które potwierdzają wysoki poziom bezpieczeństwa małych użytkowników. Jak wybrać rower dziecięcy w odpowiednim rozmiarze? Otóż, wielkość produktu powinna być zawsze dostosowana do wzrostu młodego użytkownika. Dziecko musi swobodnie wsiadać i zsiadać z roweru, a siedząc na rowerze maluch ma mieć możliwość swobodnego oparcia stóp na podłożu. 

Na jakie inne elementy roweru warto zwrócić uwagę?

Podczas wyboru roweru dla dziecka należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj zastosowanych surowców oraz dobre spasowanie poszczególnych elementów. Godny polecenia rower powinien być również trwały oraz musi cechować się atrakcyjnym wyglądem. W tym przypadku warto dodać, że w szerokiej ofercie sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są produkty zróżnicowane pod względem koloru czy rodzaju zdobienia. Ramy rowerów mogą posiadać motywy pochodzące z ulubionych bajek dzieci lub też mogą być inspirowane światem roślin lub zwierząt. Decyzję dotyczącą wyboru konkretnego modelu warto pozostawić dziecku, które spośród kilku propozycji przedstawionych przez rodziców wybierze produkt spełniający jego indywidualne oczekiwania.