Kto może jeździć na rowerze szosowym?

W ostatnim czasie można zauważyć bardzo duży wzrost zainteresowania rowerami szosowymi. Rowery szosowe kojarzą się oczywiście z zawodowymi kolarzami, ale czy faktycznie tylko i wyłącznie, osoby aspirujące do tego, aby być kolarzem, mogą lub powinny jeździć na rowerze szosowym.

Czy rower szosowy jest dla każdego?

700 U Topstone Crb 6Na samym początku warto nieco odpowiedzieć na pytanie, czy każdy może jeździć na rowerze szosowym. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Każda osoba, jeśli tylko będzie chciałam, może jeździć na rowerze szosowym. Jednak to czy powinna jeździć na takim rowerze, zależy od kilku czynników. Wbrew pozorom nie są to czynniki, które funkcjonują w powszechnym mniemaniu, czyli na przykład takie, że osoba, która jest otyła, nie powinna jeździć na rowerze szosowy. Owszem w przypadku takich osób, dobrze byłoby sprawdzić, czy koła roweru nie są zbyt słabe oraz, czy po prostu pozycja zajmowana na takim rowerze, nie będzie dla takiej osoby zbyt niewygodna, jednak obiektywnych przeciwwskazań w tej materii nie ma. W sklepie GreenBike znajdziemy rowery szosowe: https://www.greenbike.pl/rowery-szosowe-c-17.html,  wybór jest tak duży, że każdy powinien znaleźć sprzęt dla siebie.

Dla kogo rower szosowy?

Tak naprawdę dobrze jest przede wszystkim skupić się na tym, dla kogo jest rower szosowy. Różnego rodzaju wariantów rowerów jest dużo i nie dzieje się tak bez powodu. Każdy z tych wariantów, czy to będzie rower MTB, cross, trekking lub szosa ma pewne unikalne cechy. W przypadku roweru szosowego jest to rower dedykowany dla osób, które chcą trenować kolarstwo, lubią jeździć szybko, nie zraża ich mniej wygodna pozycja na rowerze i ogólnie interesują się na przykład zawodowym kolarstwem. Trzeba tutaj też wspomnieć o pozycji na rowerze, o której wspomniano już dwukrotnie. Rower szosowy wcale nie musi być niewygodny, jednak prawda jest taka, że nawet rower szosowy o stosunkowo mało agresywnej geometrii, zawsze będzie mniej wygodny niż na przykład rower trekkingowy lub miejski.