Konstrukcja rowerów górskich to kompromis pomiędzy wygodą a zwrotnością. Rowerzyści muszą pokonywać wiele przeszkód, dlatego ważne jest, aby rower był dobrze dopasowany, miał szerokie opony i mógł przejeżdżać przez wyboje bez upadku. Jednocześnie rowery górskie nie są tak lekkie jak rowery szosowe z cienkimi oponami. Muszą mieć dobre hamulce dostosowane do górskiego terenu.
Jakie są kryteria wyboru roweru MTB?
Odpowiedni rozmiar roweru zapewni Ci komfort podczas jazdy i pomoże uniknąć upadków. Wysokość siodełka, ramy i kierownicy zależy od Twojego wzrostu. Oprócz kolarstwa górskiego, rowery górskie są używane do wielu innych celów:
– do aktywnego wypoczynku;
– do dojazdów do pracy (jazda po mieście);
– do transportu;
– do treningu w różnych dyscyplinach sportowych;
– w zawodach i wyścigach;
– do turystyki (na przykład w parkach narodowych).
Rower MTB z reguły jest dość uniwersalny, jednak trzeba pamiętać, że najbardziej komfortowy jest w lesie oraz w górach ze względu na kształt opon. Ważne jest również zawieszenie.
Jak zacząć przygodę z kolarstwem MTB wybierając rower górski?
Jaki rower kupić to pytanie, które często nurtuje zarówno początkującego w tym hobby, jak i doświadczonego rowerzystę. Często pomocni w tym przypadku będą rówieśnicy lub osobiści znajomi z doświadczeniem w kolarstwie górskim, a Internet oferuje specjalistyczne fora, na których można znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Istnieją również dość obszerne ogólne dyskusje na ten temat, oparte na odpowiedziach wielu osób, które miały już takie zapytania i znalazły odpowiednie rozwiązania.
Ogółem, jeśli masz ochotę spróbować swoich sił w jeździe terenowej, rowery MTB z pełnym zawieszeniem i przednimi amortyzatorami są idealnym rozwiązaniem. Mają szerokie koła i grube opony, które pochłaniają wyboje na szlakach.