Sztyca amortyzowana – najważniejsze informacje

Nierzadko nabywając nowy rower, tym bardziej crossowy albo trekkingowy, na liście wyposażenia pojawić się może pozycja – sztyca amortyzowana. Z pewnością ciekawi nas, jak konkretnie zbudowany jest ten właśnie element. Postaramy się nieco przybliżyć jego budowę w poniższym artykule i odpowiemy również na ważne pytanie, czy jego zastosowanie ma faktycznie sens.

Read More „Sztyca amortyzowana – najważniejsze informacje”

Rower turystyczny dla mężczyzn, a kobiet – różnice w trekkingach

Turystyka to jedna z najpopularniejszych aktywności podejmowanych przez osoby korzystające z rowerów rekreacyjnie. Rowery trekkingowe przypadną do gustu osobom, które przepadają za długimi letnimi wycieczkami i okazjonalnie terenowymi trasami. Zapewniają one największy komfort, a także mają pełne wyposażenie przygotowujące nas zarówno na asfalt, jak i nieco zalesione miejsca.

Read More „Rower turystyczny dla mężczyzn, a kobiet – różnice w trekkingach”

Pompka rowerowa do regulacji ciśnienia w oponach

Pompka rowerowa do regulacji ciśnienia w oponach 

Pompki stanowią obowiązkowe akcesorium dla kierowców jednośladów. Ich używanie poprawia komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Te narzędzia służą do pompowania opon i dętek. Dzięki modelom z manometrem można kontrolować ciśnienie w kołach, co stanowi duży walor. Poszczególne modele różnią się od siebie konstrukcją oraz gabarytami.

Read More „Pompka rowerowa do regulacji ciśnienia w oponach”

Czym różnią się między sobą buty rowerowe?

W temacie rowerów, sprzętu i akcesoriów rowerowych występuje wiele elementów posiadających różne warianty znacząco różniące się między sobą. Jest tak także w przypadku butów rowerowych, gdzie ilość dostępnych na rynku rozwiązań pozwala na dobór modelu do preferencji, ale jednocześnie może przynieść sporo trudności w wyborze. Jakie są główne różnice w butach do jazdy na rowerze i na co warto zwrócić uwagę?

Rodzaje butów

Zastosowanie butów przeznaczonych do jazdy na rowerze znacząco podnosi zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo oraz efektywność w czasie jazdy. W zależności od stylu jazdy występuje kilka głównych typów butów rowerowych. Są to:

  • buty turystyczne – podobne do butów trekkingowych. Posiadają podeszwę pozwalającą na chodzenie w terenie i jednoczesne zamontowanie bloków. Często posiadają wysoką cholewkę i mogą być także wodoorporne;
  • buty zatrzaskowe MTB – dostosowane do używania wyłącznie z pedałami zatrzaskowymi. Podeszwa wyposażona jest w gumowe elementy z bieżnikiem pozwalające na chodzenie w terenie. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania z przodu kolców;
  • buty MTB do pedałów platformowych – buty sportowe wyposażone w płaską sztywną podeszwę dobrze współpracującą z platformowymi pedałami z pinami;
  • buty szosowe – dostosowane wyłącznie do efektywnej jazdy na rowerze. Posiadają mocno odsłonięte bloki i pozbawione są podeszwy do chodzenia;
  • buty triatlonowe – modyfikacja butów szosowych o łatwiejsze wkładanie pozwalające na oszczędzanie czasu. Zwykle pozbawione są języka.

Wszystkie wymienione rodzaje butów znajdziesz na erowery.pl

W przypadku butów zatrzaskowych istotna jest także ich kompatybilność z wybranym systemem bloków i pedałów. Różnice pojawiają się zarówno względem producentów, jak i rozwiązań górskich względem szosowych.

Zapięcia

Istotnym elementem i jednym z najbardziej widocznych w sportowych modelach butów rowerowych jest rodzaj zapięcia. Rzadko spotykane są sznurówki w przypadku butów szosowych i górskich zatrzaskowych. W niższych modelach zwykle spotyka się zapięcia na rzepy, które w nieco droższych uzupełniane są o górną klamrę. Wysokie modele wyposaża się obecnie zazwyczaj w zapięcia typu BOA wyposażone w gumkę z regulowanym naciągiem przy pomocy pokrętła. Główną różnicą między tymi rozwiązaniami jest wygoda w regulacji siły zapięcia buta i możliwość dopasowania go do stopy.

Praktyczne porady dotyczące spodni rowerowych

Wielu rowerzystów wybiera spodnie rowerowe przypadkowo i bez większego przemyślenia, czym się one powinny charakteryzować. Jest to poważny błąd, ponieważ spodnie te mogą nie tylko wpłynąć na wygodę, lecz również nawet bezpieczeństwo jazdy na rowerze. O czym zatem trzeba pamiętać, gdy się ich szuka w sklepach?

Read More „Praktyczne porady dotyczące spodni rowerowych”