Okulary rowerowe to nie tylko designerki gadżet, który co najwyżej chroni przed słońcem słonecznym – to bardzo ważne akcesorium rowerowe, które pełni bardzo wiele ważnych funkcji, co przekłada się nie tylko na komfort pedałowania, ale również bezpieczeństwo jazdy w bardzo różnych warunkach. Warto więc zainwestować w nie nawet wtedy, gdy jeździmy choćby od czasu do czasu w ramach relaksu i poprawienia swojej kondycji. Właściwie są tak samo niezbędne jak kask, do którego przekonuje się coraz więcej rowerzystów.
Okulary rowerowe – jak wybierać?
Nie da się ukryć, że nie każde okulary rowerowe będą tak samo dobre dla każdego rowerzysty. Najistotniejszą kwestią jest to, aby dobrać je adekwatnie do swoich potrzeb. W takim razie, jak wybrać okulary rowerowe? Przede wszystkim zastanówmy się, w jakich warunkach będziemy najczęściej jeździć. Nieco inne okulary rowerowe preferują kolarze szosowi, a nieco inne rowerzyści, którzy przemieszczają się po leśnych i często ekstremalnych ścieżkach. Dlatego główne kryterium to warunki, w jakich będziemy uprawiać jazdę na rowerze. Na przykład z myślą o kolarzach szosowych powstały soczewki panoramiczne, które zdecydowanie poprawiają pole widzenia. Zawsze można także posiadać kilka rodzajów okularów rowerowych i dobierać je adekwatnie do warunków, w jakich będziemy jeździć lub zdecydować się na okulary rowerowe z wymiennymi soczewkami.
Stopień przyciemnienia
Okulary rowerowe mogą także różnić się ze względu na stopień przyciemnienia. Przezroczyste, żółte czy całkiem ciemne – okulary rowerowe – jak wybrać pod tym względem? Jako że okulary chronią nasze oczy przed promieniowaniem UV oraz nieprzyjemnym i rażącym światłem słonecznym, to istotny jest także ich stopień przyciemnienia. Niektórzy wybierają całkiem przezroczyste lub żółte egzemplarze, a inni znacznie bardziej przyciemnione. Jest to także kwestia, która zależy od tego, czy nasze jazda będzie odbywać się w pełnym słońcu, czy może raczej w zdecydowanym zaciemnieniu – a może trochę tak i trochę tak? – Dobieramy adekwatnie do swoich potrzeb. Dobrym wyborem mogą także okazać się soczewki z fotochromami – są to szkła, które dopasowują się adekwatnie do warunków słonecznych.
Aby dobrze leżały na nosie
Pan Hilary posiadał idealne okulary – leżały na nosie tak dobrze, że całkiem zapominał o tym, że je nosi. I tak również musi być w przypadku okularów rowerowych. Idealnie dobrane okulary na rower to takie, które nawet w czasie wyjątkowo ekstremalnej jazdy nie przesuwają się, nie zjeżdżają, a także nie uciskają. O tym również pomyśleli projektanci okularów rowerowych, ponieważ dostępne są między innymi egzemplarze z regulowanymi, a nawet wymiennymi noskami i zausznikami – dzięki temu precyzyjnie dopasujemy je do swojej twarzy. Co ciekawe, te najbardziej zaawansowane egzemplarze mogą być także wyposażone w specjalne dziurki, które chronią soczewki przed parowaniem. Ponadto rynek okularów na rower oferuje także wiele innych i interesujących pod względem swoich funkcji tych bardzo ważnych akcesoriów, więc warto dobrze przejrzeć dostępne warianty.
Omówione w artykule przykłady rowerowych okularów znajdziesz na stronie sprint-rowery