Rodzaje siodełek rowerowych

Wiele osób ma problem z tym, jak wybrać siodełko rowerowe. Świadomość ludzi na temat jazdy rowerem wyraźnie wzrosła w ostatnich latach i ten fakt na pewno może cieszyć. 

Zakup siodełka

Z pewnością dobrym wyborem nie są jednak siodełka montowane fabrycznie. Oczywiście jest to najszybsze i najtańsze rozwiązanie, ale takie siodełko z reguły nie będzie pasować do naszej sylwetki. Każdy ma inną budowę ciała i nieco inny rozstaw kości, dlatego właśnie powinno się podchodzić poważnie do tego tematu. Każdy powinien bez większych problemów dopasować coś do siebie, ponieważ wybór jest ogromny. Należy pamiętać, że siodełko musi być wykonane z wytrzymałych materiałów. Oprócz tego powinno też zapewniać komfort, nawet w czasie bardzo długich wycieczek rowerowych. Wygoda ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie naszego kręgosłupa, dlatego nie wolno bagatelizować tej kwestii. Nawet mała różnica w budowie ciała może sprawić, że inne siodełko będzie pasować. Na rynku dostępne są modele, które z łatwością spełnią wygórowane oczekiwania wymagających klientów. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych sklepów rowerowych stacjonarnych lub internetowych. Plusem sklepu stacjonarnego jest to, że można poprosić sprzedawcę o pomoc. Z reguły jest to doświadczony pasjonat jednośladów. 

Wybór siodełka rowerowego

Zakup rowerowego siodełka w profesjonalnych ofertach jak Sprint-Rowery jest niestety często lekceważony przez rowerzystów, którzy wolą wybrać modele montowane fabrycznie. Lepiej zapłacić więcej, ale zadbać o zdrowie kręgosłupa, niż później martwić się na starość. Ciało człowieka jest wyczerpane po wielu godzinach jazdy, dlatego tak ważna jest solidna regeneracja. Wystarczy prawidłowo ustawić siodełko, żeby zapewnić optymalny sposób pracy dolnych partii ciała. Nie można zapominać, że reszta jednośladu także musi być odpowiednio dobrana oraz wyregulowana. Priorytetem powinno być zapewnienie właściwej amortyzacji oraz odciążenie kości miednicy. Siodełko rowerowe jest elementem wyposażenie decydującym o komforcie w trakcie jazdy. To właśnie na nim oparty jest największy ciężar ciała. Niezwykle ważne jest także zapewnienie optymalnych warunków kościom kulszowym. 

Systemy amortyzujące

Wybór zbyt miękkiego siodełka może niestety skutkować poczuciem dyskomfortu oraz otarciami. Mogą się dobrze sprawdzić w mieście, ale w trudnych warunkach w terenie będą całkowicie nieprzydatne. Skutki źle dobranego siodełka mogą się pojawić dopiero po kilkunastu godzinach, ale pod żadnym pozorem nie można ich bagatelizować. Lepiej chwilę odpocząć, zregenerować siły i co najważniejsze zmienić siodełko. Na rynku pojawiły się także siodełka twarde wyposażone w system amortyzujący. Jest to świetna opcja na długą trasę, ponieważ mamy wtedy maksymalny poziom wygody. Lepiej się też nie garbić, ponieważ wpływa to negatywnie na kręgosłup. Siodełka można podzielić na miejskie oraz szosowe. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć jak wybrać siodełko rowerowe, które będzie służyć wiele lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że siodełka damskie są wyraźnie szersze od modeli produkowanych dla mężczyzn. Komfort w obszarze genitaliów jest najważniejszy dla mężczyzn.