Podróżuj z dzieckiem bezpiecznie – foteliki rowerowe

Foteliki rowerowe

Zabieranie dzieci na przejażdżki rowerowe pomaga kształtować w nich chęć aktywnego spędzania czasu wolnego i ciekawość świata. Przejażdżki tego typu można organizować już z maluchami, które mają niewiele ponad 12 miesięcy. Bez przeszkód można zabierać je w trasy liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów. Wystarczy przygotować dla nich odpowiedni fotelik rowerowy.

Fotelik na rower dla dziecka – jaka powinna być jego budowa?

Bezpieczne i wygodne foteliki rowerowe dla dzieci w DobreRowery.pl mają wysokie oparcie. Dzięki niemu dziecko opiera całe plecy w czasie jazdy, a wstrząsy są amortyzowane. Fotelik powinien mieć również komfortowe siedzisko i podpory na nogi oraz stopy. Podpórki są konieczne do ograniczenia zwisania nóg, przyczyniającego się do deformacji stawów biodrowych.

W fotelikach na rower ważne są amortyzatory, które zmniejszają wstrząsy związane z jazdą po nierównym terenie. Fotelik powinien być wyposażony także w solidny uchwyt, utrzymujący go na optymalnej wysokości i zapobiegający przypadkowemu odczepieniu siedziska w czasie jazdy. W najwygodniejszych modelach znajdują się wkładki, zmniejszające problem pocenia się dziecka. Wkładki zapewniają przewiewność i sprzyjają efektywnemu odprowadzaniu wilgoci z ciała.

Pasy bezpieczeństwa w fotelikach rowerowych

Podczas jazdy rowerem dziecko powinno być przez cały czas przypięte pasami do siedziska w foteliku. Pasy bezpieczeństwa chronią malucha przed wypadnięciem z siedziska w czasie jazdy, podczas hamowania, zjeżdżania z górki. Ograniczają ryzyko związane z przewróceniem się rodzica i podtrzymują dziecko, które zasnęło. Najlepszym wyborem są pasy pięciopunktowe, które cechują się wysokim poziomem ochrony i utrudniają maluchowi samodzielne rozpinanie klamry zabezpieczającej. Pięciopunktowe pasy podtrzymują nie tylko ramiona, ale i pas oraz nóżki dziecka, tak jak ma to miejsce w fotelikach samochodowych.