Dobry rower szosowy – poradnik doboru

Badania pokazują, że w ostatnim czasie w Polsce, znacznie wzrosła sprzedaż rowerów. Są to jak najbardziej dobre statystyki, które pokazują, że coraz większa liczba Polaków zaczyna dbać o kondycje i swoje zdrowie. Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów rowerów.  Szczególną popularnością cieszy się rower szosowy. Jednak okazuje się, że zakup takiego sprzętu wcale nie jest takim prostym zadaniem. Na co zatem zwracać uwagę podczas zakupów?

Rower szosowy – czym jest?

Jeszcze kilkanaście lat temu spotkać można było tak naprawdę jeden rodzaj roweru, który sprawdzał się w praktycznie każdej sytuacji. Obecna technika poszła do przodu, dlatego też pojawiło się kilka rodzajów rowerów, które przeznaczone są do czegoś innego. Dużą popularnością cieszą się rowery górskie, które są przeznaczone głównie dla osób, które lubią wyprawy w dość trudny teren. Dla tych bardziej spokojnych osób lepszym rozwiązaniem okazuje się zakup szosowego roweru. Jak sama nazwa wskazuje, idealnie sprawdzi się on podczas jazdy po mieście czy na drodze asfaltowej. Jednak wybierając taki rower, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Jak wybrać rower szosowy?

Same pieniądze nie rozwiążą tutaj problemu. Niezbędne będzie posiadanie odpowiedniej wiedzy, aby możliwe było kupno dobrego roweru. Warto pamiętać o tym, że sprzęt ten powinien przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo użytkownika, dlatego tak ważny jest rozsądny wybór. Przede wszystkim nie należy w tym przypadku kierować się tylko i wyłącznie niską ceną. Czasami w Internecie spotkać można produkty, które aż zachęcają do kupna swoimi niskimi cenami. Jednak bardzo szybko okazuje się, że takie rowery nie sprawdzają się na dłuższą metę. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie zainwestowanie większej sumy pieniędzy. Lepiej wybierać rowery, które pochodzą do znanych producentów. Uwagę należy tutaj także zwracać na rodzaj materiału, z jakiego rower jest wykonany. Obecnie większość rowerów powstaje z aluminium lub karbonu. Tak naprawdę i jedno i drugie tworzywo idealnie sprawdza się podczas jazdy, jednak produkty wykonane z karbonu są po prostu droższe. Dlaczego? Otóż przede wszystkim są lżejsze, co wpływa na komfort podczas jazdy, ale także są ładniejsze. Jednak rowery wykonane z aluminium również świetnie sprawdzają się w trasie. Podczas wyboru warto zwracać uwagę także na siedzenie. To właśnie od tego elementu w głównej mierze zależy komfort podczas jazdy. Powinno być przede wszystkim odpowiednio wyprofilowane i miękkie. Jeśli chodzi o rozmiar kół, to jest to bowiem zależne od tego, czy jest to rower damski, czy męski. Przeważnie wyróżnia się jednak rowery o 28 calowych kołach. Jest to raczej uniwersalny rozmiar. Na jakie koszty można się zatem nastawić, kupując rower szosowy? Otóż szacuje się, że zakup dobrego roweru szosowego wiąże się z wydatkiem rzędu około 2000 tysięcy złotych.

Jazda rowerem to jedna z przyjemniejszych aktywności fizycznych. Szczególnie poleca się ją osobom, które planują pozbyć się kilku nadmiernych kilogramów. Warto jednak w tym przypadku zwracać uwagę na rower, jaki planuje się kupić.