Jazda rowerem kolarskim

rower szosowy

W dzisiejszych czasach rower szosowy jest bardzo popularnym wyborem. Ten sportowy pojazd nadaje się jedynie do jazdy po równej i utwardzonej drodze. Jest tak ze względu na bardzo wąskie opony, które mogłyby zostać uszkodzone.

Tego typu jednoślad posiada takie opony, aby jego opory powietrza oraz masa została obniżona do minimum. Jazda nim jest dużo szybsza, również dzięki niskiemu bieżnikowi. Każda przeciętna osoba będzie w stanie rozpędzić kolarzówkę do prędkości rzędu 50 km/h.

Zalety i wady sportowego jednośladu

  • Prędkość jest zdecydowanie największym plusem roweru szosowego;
  • Prosta budowa techniczna ułatwia serwis i naprawę uszkodzeń;
  • Duża ilość przełożeń;
  • Wadą może być sztywna nieamortyzowana rama;
  • Niewygodna pozycja podczas poruszania się może początkowo być utrudnieniem, lecz z czasem każdy może się do niej przyzwyczaić;
  • Brak możliwości jazdy po nierównościach wymusza omijanie każdej dziury w drodze.

Budowa roweru

rower szosowy

Istnieją dwa główne rodzaje rowerów szosowych: wyścigowe i turystyczne (do maratonów). Posiada opływowy kształt (nawet umiejscowienie siedzenia wymusza pochyloną pozycję, która zmniejsza opory powietrza. Rama jest wykonana z aluminium, lub z włókna węglowego (w droższych egzemplarzach) oferuje to znaczne obniżenie wagi. Pojazd jest pozbawiony jakiejkolwiek amortyzacji. W tego typu jednośladach zastosowana jest często charakterystyczna kierownica przypominająca baranie rogi. W większości modeli występują najczęściej hamulce obręczowe i tarczowe. Koła są bardzo wysokie i wąskie, zazwyczaj o średnicy 28″.