Jak wybrać dobre przerzutki rowerowe?

Przerzutki rowerowe to elementy, na które należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru i zakupu roweru. Muszą to być bowiem produkty trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak choćby nadmierna wilgoć. Jednym z najczęściej występujących problemów jest awaria przerzutki tylnej.

W jakim celu montowane są przerzutki tylne?

Przerzutki tylne umożliwiają zmianę położenia łańcucha. Dzięki temu dochodzi również do zmiany biegów, a proces ten jest regulowany za pomocą manetki umieszczonej na kierownicy. Przerzutka tylna może być położona:
– zewnętrznie,
– wewnątrz piasty.

Przerzutki wewnętrzne są montowane przede wszystkim w rowerach miejskich. Tego typu produkty są stosunkowo ciężkie. Poza tym, w razie ich uszkodzenia konieczna jest wizyta w serwisie. Zaletą tego typu produktu jest możliwość zmiany położenia łańcucha nawet w trakcie postoju.

Od czego zależy wybór konkretnych produktów?

Rodzaj montowanych w rowerach przerzutek zależy przede wszystkim od przeznaczenia danego jednośladu. Poszczególne konstrukcje mogą być bowiem polecane do rowerów miejskich, turystycznych, górskich lub szosowych (https://www.dobrerowery.pl/przerzutki).

przerzutki rowerowe

Czym mogą różnić się poszczególne przerzutki?

Produkty może różnić między innymi budowa oraz sposób montażu. Przerzutka rowerowa może być bowiem mocowana za pomocą haka pod osią piasty. Tego typu rozwiązanie cechuje starsze rowery. Poza tym, takie przerzutki montowane są w przypadku tańszych rowerów. Alternatywą dla tego sposobu montażu jest przykręcanie haka za pomocą śruby do punktu montażowego znajdującego się na ramie roweru. Przerzutka może być również montowana bezpośrednio do roweru. Tego typu rozwiązanie jest chętnie wybierane przez profesjonalistów, ponieważ jest stabilne. W większości rowerów montowane są jednak przerzutki wraz ze zintegrowanym hakiem.