Na czym rozpocząć przygodę z Enduro?

Bez wątpienia na komfort jazdy rowerem wpływa rodzaj i jakość sprzętu. Doświadczeni rowerzyści bez problemu dopasują model najbardziej odpowiadający ich potrzebom. Natomiast osoby rozpoczynające swoją przygodę mogą mieć duży problem z wyborem. Dotyczy to szczególnie początkujących amatorów Enduro.

Potrzeby
Ustalenie potrzeb jest pierwszym krokiem do tego, by nie pogubić się, wybierając rowery Enduro. Chodzi tu o dokładne sprecyzowanie rodzaju trasy, jaką najchętniej i najczęściej będziemy pokonywać. Według zaleceń specjalistów to m.in. od rodzaju terenu, w jakim planuje się jeździć, powinien być głównym wyznacznikiem przy wyborze sprzętu. Nie oznacza to jednak, że rower Enduro kupiony z myślą o górskich szlakach i kamienistych ścieżkach nie będzie odpowiedni do jazdy po leśnych ścieżkach czy szutrowej drodze. W przypadku rowerów o wyższych parametrach skoku zawieszenia, pokonanie prostego i płaskiego terenu może być mniej komfortowe.

Waga
Rowery Enduro z założenia przeznaczone są do jazdy poza wygodnymi ścieżkami. Na nich pokonuje się trudny teren, który czasem może okazać się nieprzejezdny. Kupując rower warto więc zwrócić uwagę na jego wagę. Trzeba liczyć się z tym, że czasem konieczne będzie przeniesienie go na plecach.

Rozmiar kół
Producenci oferują rowery Enduro na kołach o trzech rozmiarach. Najmniejszy z nich to coraz rzadziej spotykane 26 cali. Na takich kołach rower jedzie najwolniej, ale za to charakteryzuje się największą zwrotnością. Duże koła natomiast lepiej trzymają się podłoża.